Zaburzenie trawienne lub żołądkowo-jelitowe, to stan zdrowia, który uniemożliwia kotu prawidłowe trawienie pokarmu lub powoduje zmianę szybkości, z jaką pokarm przechodzi przez przewód pokarmowy.
Objawy problemów trawiennych u kota
Wykrycie, czy Twój kot ma wrażliwy żołądek, jest trudnym zadaniem, ponieważ objawy mogą być różne. Najczęstszymi objawami problemów żołądkowych i niestrawności są luźne stolce lub biegunka. Możesz zauważyć u swojego kota niektóre lub wszystkie z poniższych objawów.
Wymiociny – jeśli Twój kot wymiotuje po posiłkach lub smakołykach, może to wskazywać na wrażliwy żołądek. Należy jednak pamiętać, że sporadyczne wymioty mogą mieć różne przyczyny i niekoniecznie są spowodowane wrażliwym żołądkiem.
Biegunka lub luźne stolce – kociaki z wrażliwymi żołądkami mogą mieć biegunkę lub luźne, wodniste stolce. Jeśli zmienią się nawyki korzystania z kuwety, może to być również spowodowane problemami żołądkowymi.
Problemy z gazami – koty z wrażliwymi żołądkami mogą częściej oddawać gazy o nieprzyjemnym zapachu.
Zmiany apetytu – z powodu dyskomfortu w jamie brzusznej, kociak może jeść mniej lub stać się bardziej wybredny w kwestii jedzenia podstawowych pokarmów czy smakołyków.
Problemy z wagą – problemy z trawieniem mogą prowadzić do utraty wagi lub trudności z przybraniem na wadze. Jeżeli pomimo dobrego apetytu waga Twojego kota spada, warto o to zadbać.
Zmniejszona aktywność – koty z problemami żołądkowymi mogą stać się zmęczone i mniej wesołe. Jeśli Twój futrzasty przyjaciel wydaje się mniej aktywny niż zwykle, może to być spowodowane problemami trawiennymi.
Zaburzenia trawienne
Niestrawność może wystąpić z różnych powodów, a każdy z nich może powodować złe samopoczucie kociaka. Należy pamiętać, że biegunka jest często trudna do wykrycia u kotów, które załatwiają swoje potrzeby na zewnątrz. Jeśli podejrzewasz, że Twój kot ma problemy, zapewnij kuwetę, abyś mógł zobaczyć, co się dzieje. Jeśli kociak ma wrażliwy żołądek, ważne jest, aby znaleźć odpowiednie smakołyki, które powinny być przede wszystkim smaczne i delikatne dla układu trawiennego.
Niestrawność nie jest przyjemna ani dla Twojego kota, ani dla Ciebie i może być jednym z najbardziej niepokojących momentów. Od wymiotów, przez luźne stolce, aż po zwykłą biegunkę – istnieje wiele rzeczy, które mogą niepokoić kociaka.
Jeśli Twój kot wykazuje oznaki dyskomfortu i prawie się nie wypróżnia, może cierpieć na zaparcia. Problem ten nie jest rzadki i w większości przypadków można go skutecznie wyleczyć. Ważne jest jednak, aby działać szybko, ponieważ nieleczone zaparcia mogą zagrozić życiu kota.
Jak wspierać koci układ trawienny?
Każdy składnik diety Twojego kota może odgrywać rolę we wspieraniu delikatnego układu trawiennego, a tym samym ogólnego stanu zdrowia kota. Aby uzyskać poradę dotyczącą najlepszej diety dla Twojego kota ze względu na jego specyficzne potrzeby lub upodobania, najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Czynniki ważne dla układu trawiennego każdego kota:
- Białko jest ważnym elementem diety kotów. Białko zawiera także taurynę, której koty potrzebują do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale nie są w stanie same jej wytworzyć.
- Błonnik może odgrywać zasadniczą rolę w utrzymaniu zdrowego układu trawiennego Twojego kota. Na przykład dieta bogata w błonnik może zapobiegać tworzeniu się kul włosowych i sprzyjać regularnym wypróżnianiem. Prebiotyki to błonnik, który pomaga Twojemu kotu uzyskać potrzebne składniki odżywcze z pożywienia. Prebiotyki promują również właściwą równowagę mikroflory, aby wspierać zdrowie układu trawiennego kota i równoważyć wszelkie wrażliwości.
- Tłuszcz jest dla kotów cennym źródłem energii. Potrzebują go również do zdrowego funkcjonowania niektórych narządów, takich jak skóra. Jednak zbyt dużo tłuszczu może być trudne do strawienia przez kota i prowadzić do otyłości.
- Witaminy D i A są niezbędnym elementem diety Twojego kota, ponieważ nie jest on w stanie sam ich wyprodukować i potrzebuje ich dla swojego zdrowia.
- Węglowodany nie są dla kotów najważniejsze, ale mogą zapewnić im energię. Lekkostrawne źródła węglowodanów, takie jak ryż, są odpowiednie dla kotów z problemami trawiennymi.
Inne przyczyny problemów trawiennych
Pasożyty
Mikroskopijne pasożyty mogą kolonizować jelita kota i powodować ciężką biegunkę, która może prowadzić do odwodnienia i utraty wagi, w tym dyskomfortu w jamie brzusznej. Jeśli podejrzewasz, że Twój kot ma pasożyty, skontaktuj się z weterynarzem. Może przepisać leki, które je eliminują.
Kule włosowe
Kule włosowe mogą być częstym problemem kotów domowych. Kiedy koty się pielęgnują, połykają sierść, która zwykle jest wydalana z kałem. Jednakże zbyt duża ilość włosów nie może zostać strawiona i tworzy kulę włosową, utrudniającą trawienie. Możesz pomóc, regularnie szczotkując kota, co usunie zbędną sierść, oraz upewniając się, że dieta zawiera odpowiednią mieszankę błonnika, która eliminuje połkniętą sierść.
Choroby zapalne
Jeśli w jednym lub kilku narządach trawiennych Twojego kota wystąpi stan zapalny, może to powodować dyskomfort i inne problemy. Konsekwencjami mogą być przewlekłe wymioty i biegunka, utrata masy ciała i zmiana apetytu. Kot może również mieć znacznie zwiększony apetyt, gdy stara się wchłonąć potrzebne mu składniki odżywcze.
Układ trawienny kota jest precyzyjnie zrównoważony i dlatego może być szczególnie podatny na problemy. Koty mogą cierpieć na zaburzenia trawienne z powodu zmian w diecie, stresu, lęku i podstawowych problemów zdrowotnych. Jeśli uważasz, że Twój kot cierpi na rozstrój żołądka lub problemy z trawieniem, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Może przeprowadzić ważne badania w celu ustalenia możliwych przyczyn problemów. Może również doradzić Ci w zakresie wszelkich zmian, które należy wprowadzić, w tym w diecie kota, aby złagodzić problemy i dyskomfort. Przewlekłe zaburzenia trawienne mogą być wyniszczającym problemem dla wielu kotów i wymagają badań oraz dokładnej diagnozy.
Niezależnie od tego, czy uważasz, że Twój kot ma problemy z trawieniem, czy nie, zawsze powinieneś skonsultować się ze swoim weterynarzem, aby uzyskać poradę dotyczącą najlepszej diety dla Twojego kota. Dostępna jest szeroka gama lekkostrawnych karm, dostosowanych do specyficznych potrzeb każdego zwierzaka – od kotów domowych o niższych potrzebach energetycznych po kocięta z typowo wrażliwym żołądkiem.