Podczas gdy nasz czworonożny przyjaciel wychodzi z nami na spacer i bawi się z innymi psiakami, istnieje niezliczona ilość psów sportowych i pracujących. Niektóre z nich pełnią swoje obowiązki, inne przechodzą wyczerpujące treningi i zawody. Każdy właściciel psa pracującego, powinien wiedzieć jak ważne jest, aby te psy dobrze znosiły ilość ćwiczeń wymaganą do wykonywania swojej pracy. Twojego czworonożnego przyjaciela można nazwać psem pracującym, jeśli oprócz przytulania, zabawy i spacerów wykonuje on także określone zadanie. Są to na przykład psy myśliwskie, pasterskie, policyjne, wyścigowe, psy ratownicze lub te asystujące osobom mającym problemy z poruszaniem się.
Niektóre rasy są częściej wykorzystywane jako psy pracujące. Rasy te mają zwykle mocne ciała i dobrą wytrzymałość, a jeśli są dobrze odżywione i sprawne fizycznie, mogą pochwalić się imponującymi statystykami wytrzymałości i zwinności. Są to np.:
- Akita
- Border collie
- Bokser
- Husky syberyjski
- Szwajcarski pies pasterski
Zasady żywienia pracującego psa
Wiadomym jest, że pies, którego każdy dzień charakteryzuje się intensywną aktywnością fizyczną, musi dostarczać swojemu organizmowi dużą ilość wysokiej jakości i bogatego w energię pożywienia. Skład tego pożywienia jest niezwykle ważny. Podawaj psiakowi wysokokaloryczne produkty o niskiej zawartości konserwantów i cukru, gdyż to może prowadzić do przedwczesnej utraty energii. Z tego powodu psy czerpią najwięcej korzyści z karmy zawierającej całe białko do budowy i naprawy mięśni. Białko jest ważnym składnikiem dla psów, które spędzają całe dnie biegając, skacząc i intensywnie trenując. Aminokwasy są budulcem białek i tworzą strukturę nowej tkanki mięśniowej – co jest niezbędne dla wszystkich psów, ale szczególnie dla tych, które są bardzo aktywne, aby sprzyjać regeneracji i wytrzymałości. Ważne jest, aby aminokwasy należy dostarczać poprzez zdrową, bogatą w białko dietę. Świetnie sprawdzi się mięso takie jak indyk, jagnięcina lub ryby, a także karmy o większej zawartości tłuszczu i kalorii niż zwykła karma dla psów. Należy zwrócić na to uwagę, aby zapewnić powolne uwalnianie energii i wytrzymałość.
Wysokiej jakości karma dla psów pracujących zazwyczaj zawiera zdrową mieszankę warzyw, ziół i dodatkowych węglowodanów złożonych, aby zapewnić im potrzebne witaminy i minerały. Główna różnica między karmą dla psów pracujących, a karmą dla psów niepracujących polega na wyższej zawartości tłuszczu i kalorii, a także zawartości białka, które zapewniają długotrwałe uwalnianie energii i budowę mięśni. Komercyjne karmy dla psów częściej zawierają wypełniacze i mniej białka niż karmy producentów stosujących naturalną, pełnowartościową karmę – niezależnie od tego, czy jest przeznaczona dla psów pracujących. Pracujący pies może jeść zwykłą karmę, pod warunkiem, że jest to karma wysokiej jakości, zawierająca wszystkie ważne składniki odżywcze. Pracujący pies zjada ogromną ilość kalorii dziennie. Znacznie szybciej się męczy, jeśli nie otrzymuje optymalnej ilości potrzebnych kalorii i tłuszczu. Aby Twój ciężko pracujący pies był w dobrej kondycji, był szybki i energiczny przez cały dzień, najlepiej podawać mu karmę, która zapewni mu energię. Pokarm dla pracujących psów zapewnia im dłuższą aktywność i szybszą regenerację stawów i mięśni.
Pies pracujący powinien jeść co najmniej dwa razy dziennie, ale jeszcze ważniejsza jest pora karmienia, która nigdy nie powinna być za wczesna przed lub po treningu. 1-3 godziny przed i po treningu na zbilansowany posiłek. W przeciwnym razie Twój pies może doświadczyć wzdęcia lub „skręcenia” żołądka, biegunki lub innych problemów trawiennych. Należy szczególnie uważać również na to, czym karmisz psiaka poza posiłkami. Podobnie jak w przypadku nas, ludzi, podawanie słodkich przekąsek lub smakołyków również wpływa na wydajność psa podczas treningu i może prowadzić do przyrostu masy ciała. Jeśli rozpieszczasz pracującego psa smakołykami lub od czasu do czasu dasz jakiś kąsek ze stołu, musisz pamiętać aby proporcjonalnie zmniejszyć ilość karmy podstawowej, by był zdrowy, silny, szczupły, a także szczęśliwszy. Ilość karmy, jakiej potrzebuje Twój pies, zależy od tego, jak bardzo jest aktywny. Pracujący pies zazwyczaj potrzebuje 1,5 do 2,5 razy większej ilości pożywienia, a jeśli często pracuje w ekstremalnie wysokich lub niskich temperaturach, ilość ta będzie musiała zostać jeszcze bardziej zwiększona. Pamiętaj, że nawet bardzo aktywny pies potrzebuje odpowiedniego nawodnienia – zadbaj więc o to, aby miał łatwy dostęp do wystarczającej ilości wody.
Jakie przysmaki wybrać dla pracującego psa?
Uzupełnieniem diety psa pracującego są elementy, które mogą poprawić jego zdrowie. Organizm psiaka potrzebuje regeneracji po wysiłku fizycznym. Oprócz glukozaminy najlepsze suplementy na stawy i kości dla psów zawierają również inne ważne składniki, takie jak chondroityna i kolagen, które idealnie nadają się do utrzymania mobilności i szkieletu super psa.
- Glukozamina to idealna karma uzupełniająca dla ciężko pracujących psów, których stawy i kości są narażone na największe obciążenie. Glukozamina jest potrzebna nie tylko do tworzenia mazi stawowej, ale jest również niezbędna do tworzenia tkanki łącznej w stawach i wokół nich, chroniąc je przed zużyciem i procesami starzenia.
- Kwasy tłuszczowe omega-3 są cudownym lekarstwem dla pracujących psów. Wspierają zdrowie układu sercowo-naczyniowego i mózgu oraz zmniejszają stany zapalne po bieganiu, co z kolei może złagodzić ból mięśni i przyczynić się do naprawy tkanek. W przypadku psów bardzo aktywnych, a także tych, które w ciągu dnia obciążają swój mózg (np. psów przewodników), kwasy tłuszczowe omega-3 są idealnym dodatkiem do karmy ze względu na ich różnorodne korzyści. Tłuste ryby, takie jak łosoś, są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Jeśli wystąpią problemy z dodaniem ich do posiłków psa, dobrą alternatywą jest łatwy do podania olej z łososia.
Podsumowanie
Podstawowa dieta psów pracujących jest nieco inna od tej psa, który nie jest aktywny sportowo. Każdy pies powinien otrzymywać zbilansowaną dietę dostosowaną do jego masy ciała. Niewłaściwe odżywianie może prowadzić do urazów mięśni lub problemów z trawieniem i oczywiście słabych wyników. Duża racja pokarmowa zbyt mocno mogłaby obciążyć organizm pracującego psiaka i utrudniałaby trawienie oraz wypróżnianie. Istnieje również ryzyko rozstroju żołądka lub wymiotów. Organizm psa potrzebuje tłuszczów i olejów zwierzęcych nie tylko jako źródło energii, ale także do tworzenia hormonów, budowy komórek i enzymów. Omega 3-6-9 to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, o których nigdy nie powinniśmy zapominać. Zawsze pamiętaj, aby smakołyki, które wybierasz dla swojego pupila były wysokiej jakości.