Rozpieszczanie kota domowym przysmakiem to dobry sposób na okazanie mu miłości i troski oraz zbudowanie jeszcze bliższej więzi. Zdarza się jednak, że nasz milusiński cierpi z powodu infekcji. Choroby, które mogą dotykać koty, obejmują często problemy z układem moczowym. Bywa, że kot częściej chodzi do kuwety lub oddawanie moczu sprawia mu problem. Chociaż te małe znaki ostrzegawcze są powszechne, nigdy nie należy ich ignorować. Ponieważ nieleczona infekcja dróg moczowych może szybko stać się poważnym problemem dla naszych cennych kocich przyjaciół. W sytuacji, kiedy zauważymy, że nasz kot cierpi z powodu problemów z pęcherzem, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Oprócz leczenia weterynaryjnego często ważną rolę odgrywa żywienie, szczególnie w zapobieganiu pogorszeniu się objawów.
Typowe choroby kotów związane z problemami układu moczowego
Zapalenie pęcherza moczowego i cewki moczowej u kotów może być spowodowane przez bakterie i inne patogeny. Dostają się one do pęcherza, zwykle z zewnątrz, przez cewkę moczową, powodując podrażnienie, stan zapalny, a czasami blokadę. Ważne jest, aby wcześnie wykryć i leczyć infekcję dróg moczowych, aby uniknąć możliwych powikłań. Typowe objawy to częste oddawanie małych ilości moczu, wysiłek i krew w moczu. Czasami kot oddaje także mocz w niechcianych miejscach – jest to nietypowe u kotów, ponieważ są to zazwyczaj bardzo czyste zwierzęta.
Kamienie i kryształy w moczu są rzadkie u kotów i odpowiadają jedynie za około pięć procent przypadków. Typowe objawy to krew w moczu, częste oddawanie małych ilości moczu, długie przebywanie na kuwecie, wysiłek i ewentualne oddawanie moczu w niepożądanych miejscach. Kamienie i kryształy w moczu mogą mieć różny skład. Większość składa się z czegoś zwanego szczawianem wapnia lub struwitem. Ich skład można określić za pomocą analizy kamieni w moczu lub w próbce moczu za pomocą analizy osadu i jest on ważny dla leczenia i późniejszej diety kota.
Obturacyjna FLUTD, czyli tak zwana obturacyjna choroba dolnych dróg moczowych kotów. Wiąże się ona ze zwężeniem cewki moczowej. Kot ma problemy z oddawaniem moczu – pomimo mocnego naciskania, prawie wcale nie wypływa mocz. Bywa to dla kota tak bolesne, że może nawet niepokojąco miauczeć podczas oddawania moczu. Wcześniej sądzono, że dieta i niektóre składniki diety, takie jak magnez i fosforany, mogą mieć wpływ na rozwój FLUTD, ale ostatecznie przyczyna jest nieznana.
Charakterystyczne objawy problemów z układem moczowym
Każdy kot ma swoją osobowość i nawyki, ale pewne zachowania mogą nas zaalarmować o możliwym problemie zdrowotnym. Jeśli zauważysz, że Twój futrzak wykazuje niektóre z poniższych objawów, może to oznaczać, że próbuje Ci powiedzieć, że ma infekcję pęcherza:
- spędza dużo czasu w kuwecie, i wydaje się, że ma trudności z oddawaniem moczu;
- czuje się nieswojo lub miauczy, gdy próbuje oddać mocz;
- mocz jest różowy lub lekko czerwony, co może oznaczać, że zawiera krew;
- częściej niż zwykle liże swoje miejsca intymne;
- jest trochę bardziej zmęczony i zdystansowany niż zwykle;
- odchodzi nadmiernie od miski z jedzeniem.
Żywienie kotów, które cierpią na problemy z pęcherzem
W dłuższej perspektywie, zwłaszcza jeśli w moczu obecne są kryształy, dieta odgrywa kluczową rolę w zdrowiu dróg moczowych naszych kotów. Zrównoważona dieta pomaga utrzymać optymalne pH moczu, minimalizując ryzyko infekcji i tworzenia się kryształów.
Specjalna karma lub karma dietetyczna ma sens w przypadku kotów podatnych na kamienie pęcherza moczowego i kryształy w moczu. Skład karm dla kotów, które cierpią z powodu kamieni moczowych powoduje, że kot wytwarza zakwaszony, wodnisty mocz, w którym po czterech do ośmiu tygodniach rozpuszczają się zwłaszcza kamienie moczowe. Kot powinien nadal otrzymywać dietę zapobiegającą kamieniom moczowym przez co najmniej dwa do czterech tygodni, nawet jeśli badanie rentgenowskie lub badanie ultrasonograficzne nie wykazuje już żadnych kamieni ani piasku w moczu.
Dietetyczne karmy dla kotów podatnych na problemy z pęcherzem lub przysmaki, o których nie wolno zapominać, zawierają na przykład kwasy tłuszczowe omega-3 z oleju rybnego. Mają one za zadanie pomóc w utrzymaniu zdrowia dróg moczowych i chronić je przed stanami zapalnymi. Często mówi się, że przeciwutleniacze wspierają zdrowe funkcjonowanie nerek. Specjalny pokarm ma na celu kontrolę wartości pH (wartości wskazującej, czy mocz jest kwaśny, czy zasadowy).
- Upewnij się, że Twój kot ma zawsze dostęp do wystarczającej ilości świeżej wody. Koty zwykle mało piją – więc spraw, aby woda była dla nich atrakcyjna. Można na przykład wzbogacić wodę aromatem mięsnym lub rybnym. Umieść kilka misek z wodą, aby kot miał zawsze łatwy dostęp. Karma bogata w wilgoć, taka jak, np. pasztety, mogą pomóc zwiększyć spożycie wody i rozcieńczyć mocz.
- Podawaj swojemu kotu wyłącznie taką karmę i przysmaki, które skutecznie przeciwdziałają kamieniom moczowym, zdiagnozowanym u Twojego kota. Nie podawaj mu żadnej innej karmy, ani też przysmaków, chyba że są to specjalne smaczki, które można podawać przy problemach z pęcherzem. Niektóre produkty spożywcze zostały specjalnie opracowane w celu utrzymania zrównoważonego pH moczu, zapobiegając rozwojowi bakterii i tworzeniu się kryształów.
- Dieta bogata w wysokiej jakości białko i uboga w nadmiar minerałów może pomóc w zapobieganiu infekcjom dróg moczowych.
- Właściwa suplementacja — niektóre aminokwasy, takie jak DL-metionina, mogą pomóc w utrzymaniu zrównoważonego pH moczu, zapobiegając tworzeniu się kryształów. Probiotyki z kolei promują zdrową florę jelitową, co może pośrednio korzystnie wpływać na zdrowie dróg moczowych. Warto wspomnieć też o żurawinie ze względu na jej pozytywny wpływ na zdrowie dróg moczowych, wynikający z jej właściwości antybakteryjnych.
- Aby zmniejszyć ryzyko tworzenia się kamieni w drogach moczowych, podawaj kotu cierpiącemu na te dolegliwości kilka małych porcji dietetycznej karmy zamiast jednej dużej porcji raz dziennie.
- Twój kot musi najpierw przyzwyczaić się do zmiany karmy – daj mu czas i bądź konsekwentny. Wypróbuj różne dietetyczne przysmaki i nie poddawaj się – zdrowie Twojego kota jest tego warte!
- Utrzymuj kuwetę w czystości i ustaw wiele kuwet. Twój kot powinien mieć wystarczająco dużo okazji do spokojnego oddania moczu.
- W niektórych przypadkach stres może powodować problemy z pęcherzem u kota. Upewnij się więc, że Twój kot jest zrelaksowany i ogranicz stresujące sytuacje.
Podsumowanie
Zawsze zwracajmy uwagę na drobne sygnały, które wysyłają nam nasi futrzaści przyjaciele. Nigdy nie zapominajmy, że terminowa kontrola u weterynarza może mieć ogromny wpływ na ich samopoczucie. Infekcje dróg moczowych u naszych kocich przyjaciół nie są przypadkowe. Istnieje wiele przyczyn, które mogą prowadzić do tych nieprzyjemnych objawów. Dzięki lepszemu zrozumieniu tych przyczyn możesz nie tylko zapobiegać, ale także lepiej radzić sobie z problemami dróg moczowych kotów. Zawsze pamiętaj, że żywienie jest niezwykle ważne w procesie leczenia problemów z układem moczowym. Kociaki muszą czuć się kochane i szczęśliwe. Nie wolno zapominać o tym, że odpowiednio dobrane przysmaki są wręcz wskazane dla naszych futrzastych przyjaciół. Dzięki nim więź i zaufanie między kociakiem, a właścicielem będzie utrzymane na wysokim poziomie. Brak stresu i miłość z pewnością wpłyną na jego samopoczucie.