U wielu psów w ciągu życia rozwija się niewydolność nerek. Często jest to związane z wiekiem. Przyczyny i objawy są różne, zwłaszcza że istnieją różne obrazy kliniczne. Nieleczona niewydolność nerek może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia Twojego czworonożnego przyjaciela. Z tego powodu niezwykle ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby i jak najszybsze jej leczenie.
Funkcje nerek w organizmie psa
Do podstawowych zadań nerek zaliczamy:
- Filtrowanie krwi
- Wydalanie obcych substancji i produktów przemiany materii
- Zachowanie cennych substancji i utrzymanie równowagi mineralnej
- Regulacja gospodarki wodno-elektrolitowej głównie pod wpływem kwasów, zasad i soli
- Kontrola gospodarki hormonalnej
- Kontrola ciśnienia krwi poprzez równowagę hormonalną
Ostra niewydolność nerek występuje stosunkowo rzadko, ale jest jeszcze bardziej niebezpieczna dla chorego zwierzęcia. Jest to poważny stan, który wymaga natychmiastowego leczenia. Z tego względu niezwykle ważne jest, aby jak najszybciej rozpoznać wszelkie objawy i podjąć odpowiednie działania. W ostrej niewydolności nerek następuje ogromne zmniejszenie procesów filtracji w nefronach – w ciągu kilku dni, a czasem nawet kilku godzin. W rezultacie organizm nie może już wydalać substancji moczowych z moczem. Amoniak lub nadmiar elektrolitów pozostaje w organizmie i czasami powoduje znaczne szkody.
Dieta dostosowana dla psów, które mają problemy z nerkami
Psy z chorobami nerek często cierpią na zaburzenia wydalania elektrolitów. Nadmiar elektrolitów gromadzi się w organizmie powodując przedawkowanie. Pokarm dla psów z chorobami nerek charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest bardzo strawny i zawiera jedynie niewielkie proporcje elektrolitów. Z reguły dba się o to, aby psy z niewydolnością nerek otrzymywały karmę zawierającą mniej fosforanów, sodu, potasu i chlorków. Trzeba również dostosować najważniejsze składniki diety jakimi są białka. Nigdy nie należy drastycznie zmniejszać zawartości białka, ale zawsze należy ją dostosować do stanu choroby. Pamiętaj, aby zmienić dietę wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii.
Jakość białek jest tak samo ważna jak ilość podawanego pokarmu, ponieważ psy z chorobami nerek powinny spożywać białka najwyższej możliwej jakości. Starannie należy dobierać także tłuszcze, zwracając szczególną uwagę na odpowiednią ilość kwasów omega-3. Działają one antyoksydacyjnie i zapewniają dobre krążenie krwi. Dlatego najlepiej włączyć olej rybny do swojej diety, ponieważ jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, a jednocześnie szczególnie przydatny.
Przysmaki wspierające zdrowie nerek u psów
Dieta nerkowa nie musi oznaczać rezygnacji z przysmaków. Nie ma zbyt wielu smakołyków dla psów z chorobą nerek. Należy więc wziąć pod uwagę zawartość kalorii w dziennej racji pokarmowej.
- Przy małej ilości białka ważna jest wysoka biodostępność i proporcja niezbędnych aminokwasów. Jeśli chodzi o suchą masę, zalecana zawartość białka wynosi około 20%.
- Niska zawartość i tylko zdrowe tłuszcze z idealną proporcją kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6
- Sól, cukier, laktoza i inne wątpliwe lub syntetyczne składniki chemiczne, takie jak fosfor, nie powinny być uwzględnione.
- Jeśli to możliwe, należy uwzględnić wszystkie naturalne witaminy i minerały. Na przykład witamina K1 nie jest magazynowana przez organizm, a jest niezbędna do tworzenia krwi i magazynowania wapnia w kościach.
Przysmaki wspierające zdrowie nerek są dostępne w zależności od preferencji psa – niektóre są twardsze, inne mięciutkie, a jeszcze inne chrupiące. Futrzanym przyjaciołom cierpiącym na chorobę nerek przepisuje się specjalną dietę, ale nie muszą rezygnować z przeżuwania przekąsek i smakołyków. Możesz zaoferować swojemu futrzanemu przyjacielowi lekkostrawne gryzaki, takie jak uszy królika lub wegańskie gryzaki. Dodatkowo korzeń wrzosu portugalskiego idealnie sprawdza się jako przekąska podczas diety nerkowej psów.
Przekąski do żucia bogate w białko i zawierające tkankę łączną, takie jak skóry bydlęce, są mniej odpowiednie. Odradzamy także karmienie kośćmi, gdyż zawierają one szczególnie dużą ilość fosforu. Generalnie jednak można powiedzieć, że nawet psom z chorobami nerek można z powodzeniem urozmaicać dietę. Dokładny plan żywieniowy najlepiej omówić z prowadzącym lekarzem weterynarii. Poinformuje Cię również o czasie trwania leczenia i może zaproponować specjalną karmę nerkową dla psa.
Przewlekła niewydolność nerek jest znacznie częstsza i dotyka głównie czworonożnych przyjaciół w wieku 7 lat i starszych. Szczególnie zdradliwy jest fakt, że przewlekła niewydolność nerek rozwija się stopniowo i często pozostaje utajona przez długi czas. Oznacza to, że na początku nie jest to oczywiste i dopiero później staje się zauważalne klinicznie. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle w sytuacjach stresowych, np. po wysiłku fizycznym lub w trakcie innej choroby. Na wczesnym etapie wiele psów cierpiących na chorobę nerek cierpi na zmęczenie, zwiększone pragnienie i oddawanie większej ilości moczu. Dodatkowo dochodzi do zmiany lub zmniejszenia apetytu, połączonego z nagłą utratą masy ciała, która występuje pomimo stałego przyjmowania pokarmu. Mogą również wystąpić sporadyczne lub uporczywe wymioty i biegunka.
W miarę postępu procesu mogą również wystąpić następujące zaburzenia neurologiczne:
- Zawroty głowy
- Apatia
- Zwiększona pobudliwość
- Drżenie
- Skurcze mięśni
- Napady epileptyczne
- Śpiączka
- Zapach moczu z jamy ustnej
- Tłusty, brązowy osad na zębach
Podsumowanie
Choroba nerek jest bardzo poważną chorobą, dlatego należy ją leczyć tak szybko, jak to możliwe. Jednak przy odpowiedniej terapii i dostosowanej diecie czworonożni przyjaciele mogą dobrze żyć z zaburzeniami czynności nerek. Przede wszystkim podstawą jest konsekwentna dieta nerkowa dla psów, która zapewni optymalną ulgę organizmowi Twojego futrzanego przyjaciela. Idealnie byłoby karmić swojego czworonożnego przyjaciela specjalną karmą dla psów na nerki. Dzięki wyselekcjonowanym smakołykom dla psów chorych na nerki, Twój zwierzęcy przyjaciel nie będzie musiał rezygnować z gryzaków i innych smakołyków pomimo bycia na diecie.