Rynek karm dla zwierząt jest bardzo zróżnicowany i dobrze zaopatrzony. Oznacza to, że wybór jest oczywiście szczególnie duży, a ponieważ karma może mieć ogromny wpływ na organizm Twojego zwierzaka, ważne jest, aby znaleźć odpowiednią karmę dla swojego zwierzęcia. Ważne jest, aby mieć pewność, że wybierasz karmę dla odpowiedniej grupy wiekowej i kategorii wagowej. Ośmiotygodniowy kociak nie powinien jeść tego samego, co 15-letni kot. Pokarmy różnią się między innymi składem, zawartością białka, węglowodanów. Dzięki odpowiedniej diecie możesz w decydujący sposób przyczynić się do zdrowia i dobrego samopoczucia swojego seniora. Z tego względu warto zdecydować się na specjalną karmę dla seniora.
Nawet psi seniorzy mogą od czasu do czasu zjeść przekąskę. Wyjątkowo miękkie i delikatne kąski mogą zostać łatwo zgryzione nawet jeśli zęby psiaka nie są już w najlepszej kondycji. Miękkie przekąski są łatwe do żucia i lekkostrawne.
Jeśli decydujesz się na suche przekąski dla starszych psów, zwróć uwagę aby wybrać te niskokaloryczne, zawierające dużo białka i tłuszczy pochodzących ze świeżego mięsa i ryb. Warto postawić taką, która ma niską zawartość węglowodanów i niski skład glikemiczny.
Jeśli z kolei zdecydujesz się na mokre przysmaki, idealne będą te, na bazie sosu mięsnego. Mokre kąski, która są specjalnie dostosowana do potrzeb psiaków w wieku od siedmiu lat i starszych mogą mieć postać drobnego pasztetu lub musu, a ich skład dostosowany jest specjalnie do potrzeb starszego psa. Dobra mokra karma jak i smakołyki dla psich seniorów charakteryzują się bardzo wysoką zawartością mięsa (aż 95%), nie powinny zawierać zbóż i zdecydowanie powinny zapewnić Twojemu psu wysokiej jakości źródła białka, takie jak mięso, serce i wątroba. W składzie mogą pojawić się także owoce, warzywa i zioła. Odpowiednia karma jak i przysmaki przeznaczone dla starszych psów powinny być dostosowane do ich niższych potrzeb energetycznych, jednocześnie mając taką samą zawartość składników odżywczych. Białka łubinu, soczewicy i grochu stanowią alternatywne źródło białka.
Zapotrzebowanie energetyczne
Ponieważ aktywność fizyczna u starszych psów jest zwykle znacznie zmniejszona, a okresy snu stają się dłuższe, mają one znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię niż młodsze dorosłe psy. Jeśli otrzyma za dużo pożywienia lub pokarm o zbyt dużej zawartości energii, a co za tym idzie, zbyt dużej ilości kalorii, zwiększa się ryzyko otyłości, oraz skłonność do chorób. Aby zapobiec otyłości, należy zmniejszyć spożycie kalorii u starszych psów o 20–25%. Regularnie sprawdzaj masę ciała seniora, aby móc dostosować ilość spożywanego pokarmu, zarówno podstawowego jak i przekąsek.
Składniki odżywcze odpowiednie dla psich seniorów
Pomimo mniejszego zapotrzebowania na energię senior potrzebuje tyle samo składników odżywczych co dorosły pies, czyli witamin, minerałów i pierwiastków śladowych. W przypadku niektórych składników odżywczych, takich jak witamina E, zapotrzebowanie jest jeszcze wyższe. Spożycie białka nigdy nie powinno być mniejsze niż wymagane, ale nie powinno też być nadmierne. Zbyt małe spożycie białka może zwiększyć związaną z wiekiem utratę mięśni, natomiast bardzo duże spożycie białka powoduje nadmierne obciążenie nerek i wątroby, które mogą już być osłabione ze względu na wiek. Ponieważ tłuszcz zapewnia znacznie większe spożycie energii w porównaniu z węglowodanami i białkiem, zawartość tłuszczu w przysmakach dla seniorów powinna być niska. Natomiast nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne dla organizmu. Oznacza to, że nie mogą być wytwarzane w organizmie i dlatego muszą być dostarczane z pożywieniem. Te nienasycone kwasy tłuszczowe znajdują się w oleju z łososia i oleju roślinnym (takim jak olej lniany). W ten sposób można najlepiej zapobiegać chorobom nerwowym, takim jak demencja u psów.
Dodatki w przysmakach dla starszych psów
Niektóre substancje mogą mieć pozytywny wpływ na poszczególne oznaki starzenia lub choroby. warto jest zwrócić uwagę na to czy znajdują się one w składzie przysmaków dla psich seniorów
Cynk odgrywa między innymi główną rolę w obronie immunologicznej i powinien być zawarty w żywności dla seniorów znacznie powyżej zapotrzebowania.
Przeciwutleniacze, takie jak witamina C, witamina E i karotenoidy również odgrywają ważną rolę w diecie starszych psów, ponieważ przeciwdziałają starzeniu się struktur komórkowych. Większość dostępnych na rynku karm i przysmaków przeznaczonych dla seniorów zawiera stosunkowo duże ilości przeciwutleniaczy.
Tauryna to kwas występuje naturalnie w mięsie małych ssaków i owocach morza, ale prawie nie występuje w wołowinie i jagnięcinie. Tauryna działa jako przeciwutleniacz, może działać przeciwzapalnie i wspomaga pracę serca. Dlatego należy zwracać uwagę na jej obecność, jeśli występują problemy z sercem.
Olej z łososia zawiera stosunkowo wysokie stężenie kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezwykle potrzebnym składnikiem. Oprócz właściwości przeciwzapalnych, te kwasy tłuszczowe mają również pozytywny wpływ na choroby serca i nerek. Działają również zapobiegawczo na niektóre rodzaje nowotworów i powodują lepszą wydajność pamięci.
Zanim podasz swojemu psu któryś z tych dodatków do podstawowego jedzenia, powinieneś krótko skonsultować się z lekarzem weterynarii i sprawdzić, czy niektóre z tych substancji nie znajdują się już w gotowej karmie, aby nie podawać psu ich za dużo. U starszych psów trawienie staje się nieco wolniejsze, należy więc podzielić smakołyki na mniejsze porcje. Dzięki temu organizm jest mniej obciążony, a poziom cukru we krwi jest lepiej zrównoważony. Jeśli to możliwe, warto podawać zarówno stały pokarm jak i przysmaki zawsze o tej samej porze, ponieważ seniorzy nie są już tak elastyczni. Starsze psy, podobnie jak starsi ludzie, mają tendencję do picia zdecydowanie za małej ilości wody, i zdecydowanie należy zwrócić na to uwagę.
Podsumowanie
Przekąski i smakołyki dla psich i kocich seniorów należy traktować jako uzupełnienie głównej diety, a nie jej podstawę. Mogą odgrywać cenną rolę w treningu, działając jako pozytywne wzmocnienie, a także mogą pomóc w zaspokojeniu odruchu żucia.
Ważne jest, aby podawać przekąski i smakołyki z umiarem, aby uniknąć otyłości i zaburzeń równowagi żywieniowej. Kupując przekąski i smakołyki, szukaj składników wysokiej jakości i unikaj produktów o dużej zawartości cukru, soli i tłuszczu. Ważne jest, aby planować regularne wizyty weterynaryjne starszych psów i kotów, aby upewnić się, że ich potrzeby żywieniowe są odpowiednio zaspokajane. Lekarz weterynarii może wydać konkretne zalecenia żywieniowe w oparciu o stan zdrowia i poziom ich aktywności. Wtedy będziesz mieć pewność, że Twój przyjaciel jest zdrowy i szczęśliwy.