Właściciele psów często chcą nauczyć psa pływać, aby móc się z nim bawić w wodzie. Wiele psów, instynktownie wie, jak zachowywać się w wodzie. Często wystarczy im tylko wskazać odpowiedni bodziec, a instynkt popchnie psiaka do działania. Ważne jest, aby rozpoznać u psa jego predyspozycje do pracy w wodzie i pod żadnym pozorem nie stosować metody “wrzucania” psa do wody. Jeśli nasz pupil nie przejawia wrodzonej chęci do pływania, tego typu “szkolenie” może ich do tego tylko zniechęcić. Niektóre psy przez takie traumatyczne przeżycie mogą na stałe zniechęcić się do jakiejkolwiek aktywności czy zabawy w wodzie, albo wręcz się jej panicznie bać.
Oswajanie z wodą
Pierwszym krokiem, który należy wykonać jest stopniowe oswajanie psa z wodą, metodą małych kroków. Jeśli jesteśmy właścicielami szczeniaka, możemy wykorzystać do oswajania go z wodą wannę lub mały ogrodowy basen. Ważne jest, abyśmy byli cierpliwi i spokojnie pomagali mu zaznajomić się z nowym środowiskiem. Przeistaczając naukę pływania we wspólną zabawę osiągniemy zdecydowanie lepsze efekty. Można to zrobić poprzez wspólne bieganie wzdłuż linii wody. Radosna zabawa z piłeczką, którą rzucamy psiakowi, a on chlapiąc ochładza swoje ciało, będzie dla niego świetnym sposobem na pierwszy kontakt z nowym środowiskiem. Najlepiej nie stosować podczas nauki pływania żadnych smaczków, gdyż pupil może się nimi zadławić w ferworze zabawy lub zachłysnąć wodą podczas łapania pyskiem smakołyków. Najlepiej sprawdzą się niezatapialne zabawki do wody w widocznych dla psa kolorach. Gdy już nasz psiak chętnie bawi się w wodzie, możemy podjąć pierwsze próby nauki pływania. Wchodzimy głębiej do wody zachęcając naszego towarzysza do zbliżenia się do nas. Asekurując pupila w momencie gdy jego łapki przestają dotykać dna, podtrzymujemy delikatnie jego brzuszek tak, aby grzbiet miał równolegle z taflą wody. Nie możemy dopuścić, aby pies w popłochu ratował się uderzając łapaki o wodę tworząc fontannę. Taka czynność bardzo szybko zmęczy psiaka i może doprowadzić do tragedii. Podczas wszystkich dobrych i samodzielnych reakcji psa w wodzie, nie zapominajmy o pochwałach i budowaniu wspólnej relacji.
Aportowanie
Jeśli zauważymy, że nasz psiak dobrze znosi zabawę w płytkiej wodzie i umiejętnie utrzymuje się na jej powierzchni, możemy zwiększyć poziom trudności wprowadzając zabawę w aportowanie. Wrzucamy do wody specjalną pływającą zabawkę, która musi być łatwa do złapania w pysku. Tego typu niezatapialna zabawka, dodatkowo pomaga utrzymać głowę psiaka ponad wodą. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdy nasz psiak nauczy się sprawnie aportować w wodzie, stanie się to jego ulubioną zabawą. Im więcej podczas tak spędzonego czasu z psem będzie naszej radości i pozytywnej energii, tym szybciej psiak nauczy się aportować.
Nurkowanie
Gdy pies perfekcyjnie opanuje sztukę pływania i aportowania w wodzie, możemy wprowadzić kolejny etap treningu pływackiego jakim jest nurkowanie. Na płytkiej wodzie rzucamy ulubioną zabawkę i przytrzymujemy ją tuż pod taflą wody tak, aby psiak musiał po nią zamoczyć pyszczek. Stopniowo zwiększamy głębokość, aż do momentu, gdy nasz psiak będzie mógł zanurzyć całą głowę pod wodę, aby wyłowić zabawkę. Powtórzmy to ćwiczenie kilka razy, aż do momentu, gdy będzie to robił bez żadnego problemu. Należy jednak zachować czujność i nie wymagać od psa nurkowania na zbyt dużych głębokościach. Jeśli nasz czworonożny przyjaciel nie wykazuje zbytniego zainteresowania tego typu formą nauki, możemy go zachęcić specjalnymi ringami w widocznych pod wodą kolorach, natomiast jeśli jego ruchy nie są zbytnio skoordynowane, okazujmy mu wsparcie i pozytywną energię. Zgodnie z zasadą “nic na siłę”.
Skoki do wody
Zabawę w skoki do wody należy rozpocząć od mostka, którego dzieli od wody zaledwie kilka centymetrów. Istotnym szczegółem jest podtrzymywanie głowy psa tak, aby nie nauczył się on skakać “na główkę”. Skoki do wody szybko staną się ulubioną zabawą naszego psiaka.
Przydatny sprzęt do nauki pływania
W nauce pływania najważniejsze jest bezpieczeństwo naszego pupila. Aby mu to zapewnić, warto zaopatrzyć się w specjalny psi kapok. Dzięki niemu łatwiej będzie się psiakowi utrzymać na powierzchni wody, będzie spokojniejszy i bardziej rozluźniony.
Drugim ważnym przedmiotem w nauce pływania jest linka treningowa. Dzięki lince łatwiej nam będzie utrzymać kontrolę nad psem. W sytuacji, kiedy pies zachwycony nowo zdobytymi umiejętnościami odpłynie zbyt daleko, będziemy mogli bez problemu ściągnąć go do brzegu.
Niezbędne w nauce pływania będą również niezatapialne zabawki do wody oraz ulubiona piłeczka naszego pupila, którą zawsze chętnie się bawi.
Pływanie ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie naszego psa. Nauka pływania wzmacnia kręgosłup naszego pupila, uelastycznia stawy oraz buduje jego mięśnie. Zabawy w wodzie są niezwykle relaksujące na psiaka. Jeśli starannie i stopniowo nauczymy psa pływania, pomożemy mu w utrzymaniu stawów w dobrej kondycji przez wiele lat. Jeśli nasz czworonożny przyjaciel przejdzie uraz kończyny, aktywność fizyczna w wodzie będzie idealną formą rehabilitacji. Pływanie angażuje aż 40 różnych mięśni, przez co ta forma treningu pomaga spalać nadmiar tkanki tłuszczowej. Ucząc naszego psa pływania oraz często bawiąc się z nim w wodzie, pomagamy mu w utrzymaniu odpowiedniej wagi. Pływanie to trening i zabawa w jednym, dzięki czemu nie dość, że dbamy o kondycję zwierzaka, pomagamy mu rozładować frustrację i nadmiar energii to dodatkowo budujemy z nim nieopisaną więź.