Aby opracować rzetelny przewodnik po zdrowych przysmakach trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów. Przede wszystkim należy uwzględnić indywidualne preferencje danego psiaka. Należy też zwrócić szczególną uwagę na wartości odżywcze oraz to czego unikać.
Znaczenie zdrowych przysmaków
Zdrowe przysmaki wspierają ogólną kondycję psa. Piękna sierść i stan zębów często ukazują nam w jakim stanie jest pupil. Przysmaki niepodważalnie powinny być częścią zbilansowanej diety, a nie przyczyniać się do nadwagi psa. Podając malutkie smakołyki podczas treningu stają się wspaniałą motywacją i nagrodą dla naszego czworonożnego przyjaciela. Wybierając specjalne smakołyki treningowe, znacznie ułatwiamy psu proces szkolenia i wzmacniamy jego pozytywne zachowania. Gdy podamy psiakowi jego ulubiony smakołyk, np. w gabinecie weterynaryjnym, łagodzimy stres i sprawiamy, że pies jest spokojniejszy w ciężkich dla niego chwilach. Podstawową potrzebą każdego psa jest żucie i gryzienie. Wybierając smakołyki, które przez dłuższy czas zajmą jego uwagę poprzez żucie, pies będzie zrelaksowany i szczęśliwy.
Tego należy unikać!
Podając pupilowy smakołyki należy bezwzględnie unikać przysmaków z konserwantami, barwnikami i sztucznymi aromatami. Przysmaki wysokokaloryczne, czyli takie, które zawierają wysoki poziom tłuszczu i cukier mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Spożywanie takich pokarmów może spowodować biegunkę i wymioty. Jeśli ilość składników podana na etykiecie jest długa, a większości ich nazw nie znamy, znacznie zwiększa to prawdopodobieństwo niskiej wartości odżywczej. Warto również zwrócić uwagę na to, czy w składzie na jednym z trzech pierwszych miejsc znajdują się cukier i sól. Jeśli tak, to nie należy się decydować na ten przysmak, gdyż składniki podawane są malejąco.
Produkty niebezpieczne dla psa:
- czekolada
- winogrona
- rodzynki
- cebula,
- czosnek
- awokado
Na to należy zwrócić uwagę!
- Tylko naturalne składniki. Zawsze wybieraj przysmaki o prostym i naturalnym składzie. Na każdej etykiecie produktu wypisane są poszczególne składniki i ich zawartość. Aby świadomie dokonywać wyboru, należy dokładnie czytać etykiety, a jeśli pupil jest alergikiem bezwzględnie unikać składników, które ją wywołują.
- Składniki odżywcze. Wybierając przysmaki, zawsze zwracaj uwagę czy zawierają one składnik, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Białko, odpowiedni tłuszcz, błonnik pokarmowy oraz oczywiście witaminy i składniki mineralne… to wszystko szczególnie dobrze wpływa na zdrowie i radość naszego pupila.
Czytaj etykiety
Każdy właściciel psa musi nauczyć się czytać etykiety oraz rozumieć oznaczenia poszczególnych składników. Należy zwrócić uwagę na zawartość odżywczą i zestawić ze sobą różne produkty. Zazwyczaj etykiety są podzielone na trzy części:
- pierwszą część etykiety stanowi ogólna lista składników, które zostały wykorzystane do wyprodukowania danego smakołyku. W tym miejscu dowiemy się jakie mięso bądź warzywa wchodzą w jego skład;
- druga część to skład analityczny, czyli tabela z informacją jaki procent stanowią poszczególne składniki, takie jak: białko, tłuszcze i węglowodany. Na tą tabelę powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, gdyż ona najwięcej mówi o tym, co kupujemy;
- w trzeciej części widnieją dodatki, czyli witaminy, konserwanty, barwniki itp. Starajmy się zwrócić uwagę na to, by unikać wzmacniaczy smaku, sztucznych aromatów, zagęstników oraz słodzików.
Indywidualne potrzeby konkretnego psiaka
Każdy pies jest inny. Psiaki różnią się pod wieloma względami: wielkością, wiekiem, upodobaniami. Niektóre są spokojne, inne bardzo energiczne. Jedne potrzebują przysmaków do żucia by się uspokoić i zrelaksować, a inne chętnie będą spędzać czas na powietrzu ucząc się nowych sztuczek. Smaczki mogą być bardziej lub mniej atrakcyjne, w zależności od upodobania bądź usposobienia zwierzęcia.
Zawsze należy obserwować reakcje psa na różne przysmaki, zwłaszcza jeśli występują problemy zdrowotne. Wprowadzając coś nowego, zawsze należy to robić stopniowo i powoli.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Zwróć uwagę na ilość podawanego pokarmu w ciągu doby. Przysmaki powinny stanowić jej uzupełnienie. Nigdy nie przekarmiaj psa smaczkami; gdyż po pierwsze: spowszednieją mu i nie będą już stanowić nagrody, a po drugie zbyt duża ilość smakołyków może doprowadzić psiaka do problemów z otyłością. Przechowuj przysmaki w sposób, który zapewnia ich świeżość i zapobiega psuciu.
Dla naszych czworonożnych przyjaciół najlepszymi przysmakami będą takie, które zapewnią im długie, zdrowe i szczęśliwe życie. Zwracając uwagę na skład produktu oraz aktualne potrzeby i upodobania czworonoga, z pewnością wybierzemy dla niego najlepszą opcję. Czas spędzony wspólnie, ukoronowany ulubionym smakołykiem będzie dla psiaka najlepszym, co może go spotkać. Zwracajmy uwagę na usposobienie, wielkość, rasę oraz stan jego zdrowia, a z pewnością dokonamy właściwego wyboru. Regularne wizyty u weterynarza z pewnością pomogą nam w doborze zarówno odpowiedniej diety, jak również smakołyków i suplementów. Ważne, aby całość była odpowiednio zbilansowana i zdrowa, a nasz pupil będzie szczęśliwy.